A hátfájdalommal nincs egyedül

Horváth Krisztián    |    2017. március 17.    |    ergonómia/egészség - szakmai anyagok

A modern világ ártalma, elkerülhetetlen rossz, az ülőmunka "kamata"? Ez lenne a hátfájdalom a XXI. század hajnalán? Tényleg nem lehet tőleg megszabadulni? A problémával nincsen egyedül, igyekszünk feltárni a jelenséget és segítséget is nyújtani.

A hátfájással küzdő emberek többsége általában egy folyamat részeként tapasztalja meg az egyre erősödő háti fájdalmakat, így folyamatosan merülnek fel bennük a kérdések is ezzel kapcsolatban:

Az első kérdésre nehéz objektív választ adni, mivel mindenkinek más a fájdalomtűrése. Általánosan igaz viszont, hogy minden fájdalmat komolyan kell venni, hiszen a fájdalom sosem természetes jelenség, mindig jele valamilyen rendellenességnek. Akár a "csak" pár hete kezdődött hátfájdalommal is érdemes szakemberhez fordulni. Ha maga a fájdalomerősség nehezen is megfogható, nem így a fájdalom típusa: lehet közönséges (nociceptív) vagy idegi (neuropátiás) eredetű.

Az első típusba tartózó kellemetlen érzést általában valamilyen szöveti károsodás okozza, ami lehet a húzódáson túl akár csonttörésből, égésből, horzsolásból adódó is. Az idegi eredetű hátfájdalom ezzel szemben az idegrendszerrel összefüggő érzés. A nociceptív fájdalom a kérdéses károsodás gyógyulása után általában maradéktalanul megszűnik, ám az idegi eredetű többnyire tartós, krónikussá válik, mert oka nem gyógyul magától. A neuropátiás hátfájdalom megelőzésének legjobb módja természetesen az egészséges mozgás, valamint a lehető legegészségesebb munkakörnyezet kialakítása.

Ezt a cikkünket olvasta már?

Az ülés rejtett kockázatai

Korábbi írásainkban már szóltunk arról, hogy az egészségtelen ülés hogyan kezdheti ki gerincünk egészségét, valamint hogy miért leselkedik ekkora veszély a gerincre. Ebben a cikkben arról fogunk írni, milyen olyan, a gerincet csak részben érintő kockázatai vannak a hibás ülésnek, melyekről ritkábban esik szó. Olvasson tovább...

Az alsó és felső tájéki
derékfájdalom különbségei

A hátfájás maga két területen szokott az esetek többségében jelentkezni, s e két változat okaiban és panaszaiban is más. A felső háttájékhoz tartozik a nyak, a vállak magasságában levő háti szakasz is, de ugyanígy érintheti az itt kialakuló fájdalom kisugározva akár a mellkast is. Ezzel szemben az alsó tájéki fájdalom többnyire a deréktáji szakaszt érinti (emiatt nevezik sokszor egyszerűen csak derékfájásnak).

A nyaki gerinc fájdalmai sok esetben nem csak lokálisan jelentkeznek, de a vállövben, a vállban, sőt még a karokban is felbukkanhatnak. Legsúlyosabb esetben ez a jelenség a végtagokban érzékkiesést is okozhat szédülés, látási zavarok és fejfájás mellett. E tüneteket okozhatja hirtelen trauma (sportolás vagy baleset során bekövetkező), vagy folyamatos terhelés, például karfa nélküli, a megfelelő kar-alátámasztást nem biztosító szék használata esetén. Ugyanilyen problémás, ha a tüneteket nem a túlterhelés, hanem éppen a rossz alátámasztás miatt bekövetkező izomgyengülés okozza, mert ebben az esetben az izmok nem képesek ellátni eredeti feladatukat és nem tudják egészségesen tartani a testet. Erre megoldás az olyan szék, mely szinte "kényszeríti" az egészséges és aktív ülésre a testet.

Az alsó háttájéki fájdalom többek között nehéz tárgyak felemelése, az alsó hátizmok túlzott megerőltetése, illetve közvetlen sérülés vagy trauma következtében alakulhat ki, ugyanakkor egyes betegségek (vírusos fertőzések, artrózis, csont- és gerinc-rendellenességek) is okozhatják. A dohányzás – a stressz és a túlsúlyosság mellett – szintén szerepet játszhat a háti gerinc panaszainak kialakulásában. Legsúlyosabb esetben, többnyire az alkalmatlan széken végzett ülőmunka miatt gerincsérv (porckorongsérv) is kialakulhat.

Akut, szubakut vagy krónikus hátfájdalom

Attól függően, hogy a fájdalom mióta tart, három csoportba sorolható. Az első kategória az akut, mely rövid ideig tartó, többnyire hasogató vagy szúró jellegű fájdalom, és maximum 6 hétig tart. A 6-12 hetes fájdalmakat már szubakutnak nevezzük jellegüktől függetlenül. Az ennél hosszabban is fennálló, vagyis 3 hónapon túl is jelentkező fájdalom már krónikusnak tekinthető.

Vigye haza a lényeget!

7 perc alatt elolvasható PDF tudásanyagunkat azonnal elküldjük az ön számára, ha kéri:

A fájdalom intenzitása is eltérő lehet: az akutnál enyhébb, míg a krónikusnál súlyosabb, mélyebbről jövő, főleg ha idegi eredetű. Szintén jellemző, hogy az akut és szubakut esetekben a fájdalom aszimmetrikusan, csak az egyik vagy másik oldalon jelentkezik, míg a krónikus esetekben többnyire a gerinc mindkét oldalán egyformán felbukkan a fájdalomérzet. A krónikus hátfájdalom általában progresszív, ami azt jelenti, hogy a páciens állapota idővel rosszabbodik – a hosszú lefolyás miatt később pszichés zavarokat, depressziót, hangulatingadozást, alvászavarokat is okozhatnak.

Ezért nagyon fontos, hogy amíg még lehet, megelőzzük, vagy ha már kialakult, kezeljük a fájdalmakat. Természetesen a teljes életmód-váltás általában nem megoldható. Legtöbb esetben nem hagyhatjuk ott ülőmunkánkat egy más típusú miatt, így magán az ülőeszközön kell változtatnunk. Erre lehet alkalmas a SpinaliS rendszer.

Az akut fájdalom okai között többnyire a hirtelen, erős behatásokat, megterheléseket, traumákat találjuk, mely eredhet a mindennapi élet szerencsétlen mozdulataiból, sportsérülésből, baleset során elszenvedett károsodásból is. Ezzel szemben a krónikus fájdalom oka már jóval összetettebb és nehezebben felderíthető lehet, és szakorvosi segítséget igényelhet.

Hogyan kezelhetjük,
enyhíthetjük a hátfájdalmakat?

A nem régóta fennálló gerincfájdalmaknál érdemes alternatív megoldásokkal kezdenünk. Keressünk fel egy megbízható gyógymasszőrt vagy csontkovácsot néhány alkalommal. Amennyiben a fájdalom nem csillapodik, forduljunk szakorvoshoz. Az orvos által diagnosztizált mozgásszervi betegségek tüneteinek enyhítésére, leginkább valamilyen fizioterápiás módszert szoktak alkalmazni. Azt, hogy az adott betegségre éppen melyik lesz a megfelelő eljárás, nagyon nehéz előre meghatározni, ezért a kezeléseket általában kombinálva alkalmazzák.

A teljes napi rutin lefedéséhez javasolhatja a szakorvos, hogy matracunkat, székünket is cseréljük egészségesre. manapság egyre több orvos javasolja a SpinaliS székeket, melyek megfelelő szoktatás után kényelmesen, kellő és egészséges mértékben dolgoztatják a gerincet és az ahhoz kapcsolódó törzsizmokat:

Miért ne próbálná ki ingyen?

Saját munkakörnyezetében, teljesen ingyenesen akár egy hétig is részese lehet az élménynek!

  • hozzuk-visszük a próbaszéket, amikor önnek kényelmes
  • nem kerül semmibe a próba, nem jár kötelezettséggel
  • saját munkakörnyezetében tesztelhet
  • egy héten át próbálhatja ki a SpinaliS élményt

Keressen bennünket bizalommal!

PRÓBASZÉKET KÉREK!

Kíváncsi teljes sorozatunkra?
Ide kattintva elolvashatja összes cikkünket!

SpinaliS ülés - az egészséges munka szakértője - C 2017